Откриване на училищна STEM среда

     На 27.05.2026 г. в 12. СУ „Цар Иван Асен II“ тържествено бе открит нов STEM-център в направленията „Природни науки“ и „Зелени технологии и устойчиво развитие“. На събитието присъстваха Александър Петков – кмет на район „Средец“, Ваня Мичева – заместник-кмет на района, Кристиян Яричков – главен архитект на район „Средец“, Румяна Вангелова – старши експерт в РУО София-град, Ваня Банчева – представител на Националния STEM център, Ралица Найденова – председател на Училищното настоятелство, Трайчо Трайков, както и директори на училища от района.

     В своето слово директорът г-жа Вера Захариева подчерта значението на новия център като пространство за развитие на мислещи, търсещи и отговорни млади хора, където знанието не остава затворено в учебника, а се превръща в разбиране, опит и решение на реални проблеми.

     Поздрав отправи и кметът на район „Средец“ Александър Петков, който подчерта значимостта на обвързването на знанието с практиката. По повод събитието бяха получени и поздравителни адреси от д-р Елеонора Лилова – началник на РУО София-град, и проф. д-р Найден Шиваров – директор на Националния STEM център.

     След официалното прерязване на лентата от г-жа Захариева и г-н Петков, учениците представиха поредица от впечатляващи демонстрации в новите учебни стаи.

   В кабинета по „Зелени технологии и устойчиво развитие“ бяха представени ученически проекти, свързани с използването на устойчиви решения в съвременните градове – Милано, Барселона и София. Учениците демонстрираха сензори за измерване на температура, почвена влажност и водни ресурси, които подпомагат по-прецизното отглеждане на растения, както в градска среда, така и в земеделието. Те показаха и как наличието на растителност влияе върху температурата на въздуха, както и възможностите за монтаж на соларни панели върху училищната сграда, включително избор на най-подходящо място.

     В лабораторията по „Природни науки“ гостите наблюдаваха демонстрации по физика, химия и биология. Представено бе програмиране на светофар, изучаване на цветовете, техните филтри и смесване. Учениците демонстрираха преобразуване на енергия – от механична в електрическа и светлинна, чрез работа с динамо, електрически и вятърен генератор.

     В частта посветена на биологията бе представено функционирането на сърдечно-съдовата система и ролята на кръвта в преноса на кислород и хранителни вещества. Особено впечатление направи наблюдението на кръвни клетки под микроскоп, като изображението бе прожектирано на голям екран.

     Финалът на демонстрациите бе посветен на химията. Учениците показаха „силата и шума“ на реакциите чрез изстрелване на тапа, впечатлиха с експеримента „лава лампа“ и пресъздадоха популярния опит „слонска паста за зъби“, като подробно обясниха научните принципи зад всеки експеримент.

Поздравителен адрес РУО ТУК

Поздравителен адрес 18.СУ ТУК

Поздравителен адрес Национален STEM център ТУК